Orson Welles Filmleri (5 sonuç)

Citizen Kane 1941 full hd izle 720p izle

Yurttaş Kane - Citizen Kane (1941)

8.4 IMDB Puanı 8.4
    
 1 saat 59 dakika


  


Yönetmen: Orson Welles
Ülke: ABD
Tür: Dram, Gizem
Vizyon: 1 Mayıs 1941
Oyuncular: Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Orson Welles

Orson Welles'in zamanın ötesine geçmiş bu başyapıtı, Amerikan Film Enstitüsü tarafından "Tüm Zamanların En İyi Amerikan Filmi" seçilmiş, İngiliz Film Enstitüsü'nün yaptığı ankette de eleştirmenler ve yönetmenlerce "Tüm Zamanların En İyi Filmi" ünvanına layık görülmüştür. "Yurttaş Kane", bu ünvanları yarım yüzyıldan uzun süredir gururla taşımaya devam etmektedir.

25 yaşındaki "dâhi çocuk" Orson Welles, ilk uzun metrajlı filmi Yurttaş Kane, sinemaya getirdiği "net alan derinliği" gibi teknik yenilikler, Welles'in incelikli senaryosu ve karakteri derinlemesine işleyişiyle sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri haline gelmiştir.

Dönemin en büyük medya patronlarından William Randolph Hearst, kendi hayatını anlattığını düşündüğü bu filmin gösterime girmesine şiddetle karşı çıkmış, hatta yapımcı RKO'ya, filmin imha edilmesi için prodüksiyon giderlerinin çok üstünde bir para teklif etmiştir.

Filmde, zengin medya patronu Charles Foster Kane, Xanadu'daki görkemli malikânesinde hayata gözlerini yumar ve son nefesini verirken, başucundakilere kimsenin anlam veremediği bir sözcük fısıldar: "Rosebud". Bütün medya, Kane'in son sözünün anlamını bulmak için harekete geçer ve konuşulan her kişi, Kane'in hayatının farklı bir yönünü ortaya çıkartır. Ancak "Rosebud" gizemini korur.
Touch of Evil 1958 full hd izle 720p izle

Bitmeyen Balayı - Touch of Evil (1958)

8.3 IMDB Puanı 8.3
    

  


Yönetmen: Orson Welles
Ülke: ABD
Tür: Gerilim, Suç
Vizyon:
Oyuncular: Charlton Heston, Janet Leigh, Orson Welles

Meksika'da narkotik şubede görevli olan Miguel Vargas ve karısı balayı için yoldadırlar. Bu sırada yoldaki başka bir araba patlar ve içindekiler ölür. Vargas patlayıcının içinde Amerikan yağı olduğunu keşfeder ve olayı soruşturmayı üstlenir ve bitmeyen balayı böylece başlar. Orson Welles'in film-noir türünün en mükemmel örneklerinden biri olan Touch of Evil - Bitmeyen Balayı 720P görüntü kalitesinde altyazılı izle meniz için sizlerle..
F for Fake, About Fakes 1973 full hd izle 720p izle

Vérités et mensonges - F for Fake, About Fakes (1973)

7.8 IMDB Puanı 7.8
    

  


Yönetmen: Orson Welles
Ülke: Fransa
Tür: Belgesel
Vizyon:
Oyuncular: Joseph Cotten, Oja Kodar, Orson Welles

Orson Welles sanat, sinema dünyası ve gerçek hayatla ilgili izlenimlerine resmi geçit yaptırıyor... Filmin en kayda değer vurgusu, sahtenin bireye değil, paylaşıma dair olmasının altını çiziyor olması. Eğer birileri sahteyi, yalanı kabullenecek ortamı yaratmıyorsa, yalan ve sahte var olmaz.
The Trial 1962 full hd izle 720p izle

Le procès - The Trial (1962)

7.7 IMDB Puanı 7.7
    

  


Yönetmen: Orson Welles
Ülke: Fransa
Tür: Dram, Fantastik, Gerilim, Gizem, Suç
Vizyon:
Oyuncular: Anthony Perkins, Jeanne Moreau, Romy Schneider

Bir sabah odasında uyandığında karşısında polisleri bulan ve onlardan hakkında bir dava açılmış olduğunu öğrenen, ancak ne ile suçlandığını bir türlü öğrenemeyen banka memuru Josef K.'nın gerçek dışı ve absürd durumunun anlatıldığı film, toplum içinde bireyin var oluş yalnızlığını ve paranoyak kâbuslarını romana sadık kalarak yansıtmaktadır. Bir yandan insanın gizli kalmış korkuları, diğer yandan da bürokrasinin çıldırtan yapısı gözler önüne serilmektedir. The Trial - Le procès 720P görüntü kalitesinde altyazılı izle meniz için sizlerle..
The Stranger 1946 full hd izle 720p izle

The Stranger (1946)

7.5 IMDB Puanı 7.5
    

  


Yönetmen: Orson Welles
Ülke: ABD
Tür: Dram, Gerilim, Gizem, Suç
Vizyon:
Oyuncular: Edward G. Robinson, Loretta Young, Orson Welles

İkinci Dünya Savaşı sonrası Franz Kindler, aranan bir savaş suçlusudur. Çünkü toplama kamplarının fikir babalarından ve gaz odalarının hayata geçirilmesinden sorumludur. Kindler'ı yakalayabilmek için Amerikan polisi onun sırdaşı olan Konrad Meinike ile irtibata geçer. Olayı araştıran Wilson, aldığı bilgilerle Connecticut'ta Harper adlı bir kasabaya yönelir. Franz Kindler burada isim değiştirerek Charles Rankin olarak yaşamaya başlamıştır. The Stranger 720P görüntü kalitesinde izle meniz için sizlerle..